[EDIT 2024]

Madera w ostatnich latach zyskała dużą popularność wśród polskich turystów. Pamiętam, że gdy prawie 6 lat temu wyjeżdżałam tam na praktyki z programu ERASMUS, to musiałam przeszukać sporo internetu, aby znaleźć informacje o możliwościach dostania się tam czy o trasach trekkingowych na miejscu. Dziś prawie każde znane biuro podróży oferuje wczasy na Maderze, a na wyspie można znaleźć masę zorganizowanych wycieczek, pozwalających odwiedzić najbardziej popularne miejsca. Jak to często bywa, dodatkowa wygoda i organizacja łączą się również z dodatkowymi kosztami. Jeśli więc marzy Wam się Madera, a wolicie organizację na własną rękę, mam tu kilka wskazówek, które pomogą w planowaniu wyjazdu na tą piękną wyspę.

W tym roku, po 6 latach wróciłam na Maderę. Tak jak zawsze chciałam – z plecakiem, namiotem i wspaniałymi ludźmi, z planem przejścia wyspy ze wschodu na zachód.

Porto da Cruz

Madera na własną rękę – jak się tam dostać?

Jeszcze do niedawna jedyną opcją bezpośredniego lotu na Maderę był czarter z biurem podróży (TUI, ITAKA). O ile kilka lat temu można było upolować loty w naprawdę niskich cenach, to obecnie długo już nie widziałam niczego godnego uwagi. Na szczęście, landrynkowa linia lotnicza (Wizzair) wprowadziła w końcu do swojej siatki połączenie do Funchal z Katowic i Warszawy, w dodatku w całkiem atrakcyjnych cenach. Lot w jedną stronę można już znaleźć za 200 – 300 zł. Trzeba liczyć się jednak z tym, że zazwyczaj potrzebujemy dodatkowego bagażu, który będzie podnosił koszty podróży.

Jeśli bezpośrednie loty są drogie, można szukać połączeń z przesiadkami. Więcej o takich rozwiązaniach dowiesz się z mojego e – booka: Madera. Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking z namiotem na Maderze. Nawet jeśli nie planujesz noclegów w plenerze, znajdziesz tam wiele cennych informacji o organizacji i szlakach.

Z lotniska do Funchal lub na miejsce noclegowe

Większość przybywających na wyspę, zaraz po wylądowaniu kieruje się do Funchal. I to w zasadzie jest bardzo dobra decyzja, bo Funchal to najlepsza baza wypadowa, zwłaszcza dla tych, którzy nie planują wypożyczać samochodu. Do stolicy można się dostać na kilka sposobów: standardowo taksówką (kurs kosztuje 25 – 30 euro), autobusem lotniskowym Aerobus, który odjeżdża z przystanku pod terminalem (bilet kosztuje 5 euro, a dojazd do centrum Funchal zajmuje ok. 30 minut) lub zwykłym autobusem linii SAM (numery 113, 20, 53, 78, 156) (przejazd zajmuje ok. 40 minut, ale bilety są tańsze – 3,35 euro). Warto również wiedzieć, że na Maderze funkcjonuje aplikacja BOLT, gdzie przejazdy będą tańsze niż tradycyjną taksówką.

Jeśli Wasz nocleg nie jest w Funchal, to możecie sprawdzić dostępne przejazdy na stronie przewoźnika SAM, który obsługuje tę część wyspy. Jeśli nie znajdziecie tam możliwości dojazdu, to prawdopodobnie zostaje Wam jedynie bolt lub taksówka.

Madera na własną rękę – noclegi

Baza noclegowa na Maderze jest dość duża, ale ważne jest dokonanie rezerwacji odpowiednio wcześnie. Przy szukaniu noclegów najczęściej korzystam z serwisu booking.com. Terminy na Maderze dostępne są nawet rok w przód! O ile w Funchal zawsze znajdziecie jakieś miejsce – będzie to jedynie kwestią ceny, to w mniejszych miejscowościach takich jaki Porto da Cruz, Seixal, Porto Moniz czy São Vicente w sezonie, nawet na miesiąc w przód możecie nie znaleźć dostępnego noclegu (żadnego!). Tak więc, warto planować wcześniej. Zwłaszcza, jeśli chcielibyście podzielić swój pobyt na południu i północy wyspy. Nie trzeba chyba także wspominać, że im wcześniej zarezerwujemy nocleg, tym będzie on tańszy. Przykład z Porto Moniz: nocleg rezerwowany 2 miesiące przed przyjazdem – cena za apartament 4 osobowy: 90 euro/za noc, cena na 3 tygodnie przed: 135 euro/noc, 2 dni przed: brak miejsca.
Wskazówka: przy szukaniu noclegu na bookingu warto sprawdzać osobno stronę na komputerze oraz aplikację w telefonie – niektóre noclegi dostępne są w innych cenach dla urządzeń mobilnych.

Funchal jako najlepsza baza wypadowa

Najlepszą bazą wypadową jest Funchal, które leży stosunkowo blisko od najważniejszych atrakcji wyspy. Jest także najlepiej skomunikowane w każdym kierunku. Jest to cenna informacja szczególnie dla tych niezmotoryzowanych. W stolicy znajdziemy również najwięcej knajpek i restauracji, promenadę i możliwość zakupu mniej oczywistych rzeczy.

Strefa hotelowa znajduje się bliżej największej plaży Praia Formosa, lecz jednocześnie ok. 2 – 4 km od centrum i portu. Sami musicie zdecydować na czym Wam bardziej zależy. Pamiętajcie jedynie, że Madera to jeden wielki wulkan, i że im dalej od linii brzegowej, tym bardziej pod górę!

Poruszanie się po Maderze

Najwygodniejszą opcją poruszania się po wyspie jest oczywiście wynajęcie samochodu. Istnieje masa różych wypożyczalni, które działają jak w każdym innym miejscu w Europie, więc nie będę się skupiać na tej kwestii. Sama zresztą nie korzystałam z tego rozwiązania na wyspie.

Bardziej złożona wydaje się być kwestia transportu publicznego. Otóż, na Maderze działają 4 główne firmy transportowe – SAM, Rodoeste, Horários do Funchal oraz EACL, a każda z nich obsługuje inny rejon wyspy.

SAM

białe autobusy z zielonymi wzorami, tak samo oznaczone są przystanki, obsługuje głównie wschodnią część Madery; tutaj możecie znaleźć mapę oraz rozkład poszczególnych linii; SAMem dojedziecie z Funchal między innymi do Caniço, Machico, Caniçal i na lotnisko.

Rodoeste

  • białe autobusy z czerwonymi pasami
  • obsługuje głównie zachód wyspy
  • rozkład jazdy poszczególnych linii można znaleźć tutaj, chociaż trzeba pogodzić się z tym, że autobusy niekoniecznie przyjeżdżają o czasie.
  • z Rodoeste dostaniecie się do Camara de Lobos, Calhety, Ponta do Sol, Paul do Mar aż po Ponta do Pargo.
  • zahacza także o północny zachód czyli Porto Moniz i São Vicente.

Horários do Funchal

  • żółte autobusy, obsługujące przede wszystkim Funchal (jako autobusy miejskie Carrieiras urbanas)
  • oraz środek i północny wschód wyspy (Carreiras interurbanas) – szare autobusy
  • Tego przewoźnika wybieramy kiedy chcemy zobaczyć Dolinę Zakonnnic (Curral das Freiras), przejść szlak Vereda dos Balcões w Ribeiro Frio czy odwiedzić słynne domki w Santanie.
  • Rozkład autobusów można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika. Główny przystanek w Funchal autobusów pozamiastowych znajduje się przy stacji kolejki na Monte Telefericos do Funchal.

EACL

  • podobnie jak SAM również porusza się po wschodzie wyspy – Caniço, Santa Cruz, Porto da Cruz. Dla mnie jednak jest przede wszystkim środkiem transportu do Garajau – małego miasteczka obok Funchal z piękną, czystą plażą oraz znanym pomnikiem Chrystusa Króla Cristo Rei.
  • Tutaj można znaleźć rozkłady jazdy.

super przydatne! : Around Madeira by Bus – oficjalny mini przewodnik w języku angielskim z informacjami jak poruszać się autobusami po Maderze

źródło: http://www.horariosdofunchal.pt/

Autobusami dostaniemy się do wielu atrakcji. Chociaż czas ich przejazdu na drugą stronę wyspy pozostawia wiele do życzenia. Często wymaga więc to naprawdę dobrej organizacji dnia. Są niestety takie miejsca, gdzie żaden publiczny transport nie dociera – na przykład las mglisty Fanal, Rabaçal i najbardziej popularna lewada 25 fontes i Levada do Risco, Levada do Caldeirão Verde na wschodzie wyspy czy w końcu Pico Arieiro, skąd startuje najpieknięjszy szlak na Pico Ruivo. W takich wypadkach, bez samochodu pozostaje taksówka, przyłączenie się do grupy lub znalezienie kompana do podzielenia kosztów dojazdu na jednej z wielu grup na FB czy chociażby w samolocie podczas lotu. Oczywiście, dla niewstydliwych istnieje jeszcze opcja autostopa, którą serdecznie polecam i zapewniam, że ma się bardzo dobrze na Maderze.

————————————————————————————————————————

Madera. Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking  namiotem na Maderze.

————————————————————————————————————————

Pico Ruivo

Odkryj więcej!

Jeśli nasuwają się Wam jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach. Dodatkowo, zapraszam Was do polubienia i obserwowania mojej strony na FB oraz profilu na Instagramie wilkovepodroze, aby nie przegapić nowych wpisów i podróży. Każda nowa zainteresowana osoba przynosi autorowi wiele radości!  Na Instagramie znajdziecie także zapisaną relację z wyprawy na Maderę.

Wspieraj!

Stworzenie każdego posta wymaga pracy, zaangażowania, dobrego research’u i czasu. Jeśli treści, które tu znajdujesz są dla Ciebie przydatne i chcesz wspierać proces tworzenia – Postaw mi kawę! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Oceń post!
Dzięki!