[EDIT 2024]
Przylądek św.Wawrzyńca to kolejna wizytówka Madery. Szlak Vereda da Ponta de São Lourenço jest znany i lubiany, odwiedzany przez większość turystów przybywających na wyspę. Nie jest to niczym zaskakującym, gdyż trasa nie jest bardzo wymagająca kondycyjnie, a oferuje zupełnie inne widoki niż reszta wyspy. Wczesną wiosną przylądek pokryty jest świeżą zielenią i kwiatami. Jednak, przez zdecydowaną większość czasu jest to pustynny rejon, gdzie przeważają brązy i odcienie czerwieni.
Szlak na Przylądek św.Wawrzyńca (Vereda da Ponta de São Lourenço) – podstawowe informacje
Punkt początkowy: przystanek Baia d’Abra/ koniec drogi ER109
Punkt końcowy: tak daleko, jak uda Wam się dojść, czyli wzniesienie za Casa do Sardinha
Długość szlaku: ~6 km (w dwie strony)
Czas przejścia: 3-4h (w dwie strony, w zaleności od postojów)
Poziom trudności: oznaczony jako “średni” – szlak nie jest wymagający kondycyjnie, aczkolwiek po drodze pokonuje się łagodne podejścia, największe wyzwanie może stanowić wiatr, który (gdy mocny) może utrudniać wędrówkę
Szlak rozpoczyna się zaraz przy końcu drogi ER109. Znajduje się tam także przystanek autobusowy, który obsługuje linia SAM. Autobus numer 113 wyjeżdża z Funchal (Avenida do Mar) i jedzie wzdłuż wybrzeża, aż do Baia d’Abra. Taka dostępność szlaku przyczynia się do jego popularności.
Opłaty za wejście na szlaki na Maderze 2024!
UWAGA: Od 28 padziernika 2024 władze Madery ogłosiły wprowadzenie opłat za wstęp na wybrane szlaki turystyczne na wyspie. Decyzja ma na celu ochronę naturalnego środowiska, poprawę infrastruktury oraz zapewnienie bezpieczeństwa turystom i mieszkańcom. Od teraz, aby wejść na popularne trasy piesze, turyści będą zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości 3 euro. Dzieci poniżej 12 roku życia nie płacą. Środki zebrane w ten sposób zostaną przeznaczone na utrzymanie i konserwację szlaków oraz na działania związane z ochroną przyrody.
Obecnie lista płatnych szlaków obejmuje 7 pozycji:
PR1 Vereda do Areeiro
PR1.2 Vereda do Pico Ruivo
PR6.1 Levada do Risco
PR8 Vereda da Ponta de São Lourenço
PR9 Vereda do Caldeirão Verde
PR11 Vereda dos Balcões
PR18 Levada do Rei
Od nowego roku na listę trafi 30 głównych szlaków PR. Bilety można nabyć online przez portal Simplifica.
Vereda da Ponta de São Lourenço – opis szlaku
Przylądek św.Wawrzyńca, inaczej Ponta de São Lourenco, to najdalej wysunięty na wschód punkt Madery. Co prawda, nie można dojść na sam jego koniec, ale można stanąć na ostatnim wzniesieniu (punkt widokowy Miradouro Ponta do Furado) , z którego widać pozostałe małe wysepki wynurząjące się z oceanu. Szlak prowadzi dość łagodnie po wzniesieniach półwyspu, przez większość czasu raczej blisko krawędzi i zabezpieczony jest barierkami. Przy dobrej pogodzie, mogą wydawać się one zbędne. Jednak podczas naszej wizyty wiało bardzo mocno i nawet przy tak niedużej wysokości, znacząco utruniało to wędrówkę. Barierki nie raz okazały się pomocne, zwiększały też poczucie bezpieczeństwa. Po drodze mija się kilka punktów widokowych, które nie sposób przegapić.
Casa do Sardinha – jesteś u celu
Charakterystycznym miejscem na półwyspie jest Casa do Sardinha – miejsce przeznaczone dla strażników parku przyrody (do którego należy przylądek), którzy są odpowiedzialni za pilnowanie porządku w okolicy. W budynku znajduje się także kawiarnia/snack bar, która funkcjonuje w godzinach 11:00 – 18:00 (czasem zależy to od pory roku), gdzie znajdziecie toaletę (płatna 1 euro). Budynek otoczony jest palmami, wśród których wystawione są stoliki. To sprawia, że z daleka miejsce to wygląda jak mała oaza na pustyni. Uczucie to potęguje fakt, że Casa do Sardinha znajduje się na końcu szlaku – po 2 godzinach trekkingu wśród pustynnego krajobrazu i pod pustynnym słońcem, lasek palmowy i cień jaki obiecuje wydaje się być wybawieniem!
Casa do Sardinha to oficjalny końcowy punkt szlaku. Jednak, za budynkiem znajdują się schody, które prowadzą do punktu widokowego – Miradouro Ponta do Furado. To stamtąd zobaczycie pocztówkowy widok, czyli kolejne wysepki ułożone liniowo – Ilhéu da Cevada oraz Ilhéu do Farol z latarnią morską na jej szczycie.
Na prawo od Casa do Sardinha znajduje się zejście na “plażę”, czyli miejsce gdzie można się cudownie ochłodzić po wędrówce. Istnieje tam możliwość wypożyczenia kajaków i łódek. Niedaleko zejścia na plażę można zauważyć mały placyk otoczony kamiennym murkiem. To jest oficjalny camping na Przylądku św. Wawrzyńca czyli cel naszej wędrówki!
————————————————————————————————————————
Szczegółowy opis campingu na Przylądku św. Wawrzyńca znajdziesz w moim e-booku: Madera. Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking z namiotem na Maderze. Znajdziesz tam także między innymi mapę ze wszystkimi campingami na wyspie oraz dowiesz się jak legalnie zarezerować miejsce!
————————————————————————————————————————
Przylądek św.Wawrzyńca – wschód vs. zachód słońca
Jeszcze przed wyprawą zastanawiałam się czy Przylądek św. Wawrzyńca to bardziej odpowiednie miejsce na wschód czy na zachód słońca. Jego położenie daleko na wschodzie Madery sugeruje, że pięknie będzie tu wyglądać poranne światło. Słońce w końcu zachodzi z drugiej strony wyspy. Dzięki noclegowi na campingu, miałam okazję zobaczyć te obie pory dnia. Z Baia d’Abra wyruszyliśmy około godziny 19 i żwawym krokiem pokonywaliśmy trasę tak, aby zdążyć rozbić namioty jeszcze przed zmrokiem. Dzięki temu, szlak przeszliśmy w czasie tzw. golden hour czyli złotej godziny przed zachodem słońca kiedy to światło jest wyjątkowo ciepłe. Jak wspominałam wyżej, słońce zachodzi z drugiej strony, więc idąc w stronę Casa do Sardinha mieliśmy je za plecami. Jednak im dalej od parkingu, tym lepszy widok mieliśmy na promienie przebijające się między skałami i wpadające do wody. Oglądaliśmy piękny spektakl światła, na który nie mieliśmy niestety wystarczająco dużo czasu. Udało mi się jednak zrobić kilka zdjęć.
Następnego dnia poranek niestety mnie bardzo rozczarował. Niebo było spowite chmurami i pomimo tego, że wstałam bardzo wcześnie aby uchwycić wschód słońca, nie zobaczyłam tego pięknego światła, na które liczyłam. Wszystko wydawało się szare i wyblakłe. Zdaję sobie doskonale sprawę, że największym czynnikiem jest tutaj pogoda i warunki na niebie. Jednak, po tej wyprawie Przylądek św. Wawrzyńca jest dla mnie lepszym miejscem na piękny zachód słońca.
Odkryj więcej!
Jeśli nasuwają się Wam jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach. Dodatkowo, zapraszam Was do polubienia i obserwowania mojej strony na FB oraz profilu na Instagramie wilkovepodroze, aby nie przegapić nowych wpisów i podróży. Każda nowa zainteresowana osoba przynosi autorowi wiele radości! Na Instagramie znajdziecie także zapisaną relację z wyprawy na Maderę.
Wspieraj!
Stworzenie każdego posta wymaga pracy, zaangażowania, dobrego research’u i czasu. Jeśli treści, które tu znajdujesz są dla Ciebie przydatne i chcesz wspierać proces tworzenia – Postaw mi kawę! 🙂