Dla większości osób odwiedzających Islandię, pierwsze bliskie spotkanie z lodowcem ma miejsce w parku Skaftafell, a następnie przy lagunie lodowcowej Jökulsárlón. Są to dość popularne miejsca, stąd bywają często zatłoczone. Tymczasem, około godzinę drogi za laguną można znaleźć trzy jęzory lodowca Vatnajökull – Heinabergsjökull, Fláajökull i Hoffellsjökull. Fláajökul to mój ulubiony islandzki lodowiec, gdyż jego widok towarzyszył mi przez pół roku mojego pobytu na tej surowej wyspie.
Islandzki lodowiec Flaajökull
Fláajökull to także lodowiec, który odwiedziłam niezliczoną ilość razy. Dlatego też, poniżej znajdziecie zdjęcia robione o różnej porze roku i dnia. Trasa, która do niego prowadzi idealnie nadaje się na popołudniowy spacer. Jeśli akurat zatrzymaliście się w okolicy i macie trochę wolnego czasu, zachęcam do małej wycieczki. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć lodowiec z bliska, dotknąć go, zajrzeć w jego szczeliny. A szczególnie zimą zobaczyć jego niesamowity niebieski odcień. Czy spacer pod jęzor lodowca nie brzmi jak fascynująca przygoda?
Jak dotrzeć pod islandzki lodowiec Fláajökull?
Jest kilka sposobów, żeby dotrzeć pod jęzor lodowcowy. W zależności od tego ile czasu i sił posiadacie, możecie wybrać następujące opcje:
- pierwszy jest dla leniwych/mających mało czasu
Jak to na Islandii bywa, do zdecydowanej większości atrakcji można dotrzeć samochodem. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Aby dostać się jak najbliżej, należy ustawić nawigację na guesthouse Hólmur lub Lambhus Glacier View Cabins. Gdy będziecie w okolicy, powinniście już zobaczyć znaki kierujące Was pod lodowiec. Zdecydowanie polecam tu samochód 4×4, gdyż po zjeździe z Ring Road zaczyna się ok. 8 – kilometrowy odcinek gruntowej drogi. Zaprowadzi Was ona na mały parking, skąd lodowiec będziecie już mieć na wyciągnięcie ręki. Kilka kroków i macie przed sobą tego fascynującego olbrzyma. Warto powłóczyć się też po okolicy, bo zastaniecie tu krajobrazy jak z innej planety.
- drugi sposób dla osób ceniących sobie drogę i lubiących odrobinę więcej przygody, jak i również posiadających odrobinę więcej czasu czyli
4 – kilometrowy szlak, który startuje z campingu w Haukafell. Najłatwiej się do niego dostać zjeżdżając z głównej drogi w stronę Rauðaberg, a następnie na rozwidleniu kierując się na lewo. Jeśli pojedziecie na prawo, dotrzecie do zabudowań i czyjegoś domostwa (zdarza się to dość często). W okresie wzmożonych opadów deszczu, droga może być zalana. Dodatkowo, na szlaku znajduje się most powieszony na rzece, który w okresie powodziowym często jest zrywany. Warto więc spytać miejscowych o obecnie panujące warunki, jeśli będziecie mieć taką możliwość. Ale nie zniechęcajcie się tymi potencjalnymi przeszkodami. Trasa nie jest wymagająca, a spacer wśród islandzkiej przyrody i dotarcie pieszo pod lodowiec daje dużo satysfakcji.
Szlak oznaczony jest przez większość trasy charakterystycznymi żółtymi palikami wbitymi w ziemię. Po dotarciu do laguny lodowcowej oznaczenie się kończy. Jednak stąd widać dokładnie lodowiec i możecie wybrać najdogodniejszą dla Was ścieżkę, aby dostać się jak najbliżej. Sugeruję trzymać się prawego brzegu laguny.
Różne oblicza Fláajökull
Lodowiec jest fascynujący o każdej porze roku. Ja jednak najbardziej lubię go zimą, kiedy z bliska prezentuje swój najpiękniejszy odcień niebieskiego. Wtedy też warto wybrać się (koniecznie z przewodnikiem!) na wycieczkę do jaskiń lodowcowych. W pobliżu znajdziecie dużo agencji, które zajmują się tego typu aktywnościami.
Dodatkowo, okolica staje się wyjątkowo malownicza podczas zachodu słońca. Laguna otaczająca islandzki lodowiec Fláajökull, staje sie wtedy ogromnym lustrem odbijającym ciepłe światło.
Odkryj więcej!
Jeśli nasuwają się Wam jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach. Dodatkowo, zapraszam Was do polubienia i obserwowania mojej strony na FB oraz profilu na Instagramie bwilkova, aby nie przegapić nowych wpisów i podróży. Każda nowa zainteresowana osoba przynosi autorowi wiele radości! Zachęcam również do przeczytania pozostałych wpisów o Islandii i jej trochę mniej oczywistych miejscach.
Wspieraj!
Stworzenie każdego posta wymaga pracy, zaangażowania, dobrego research’u i czasu. Jeśli treści, które tu znajdujesz są dla Ciebie przydatne i chcesz wspierać proces tworzenia – Postaw mi kawę! 🙂
сдесь
Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and
checking back frequently!
powered by GoToTop.ee
https://ru.gototop.ee/