Ella to oczywista pozycja na liście każdego, kto wybiera się na Sri Lankę. To mała miejscowość w Krainie Herbaty, otoczona cudowną przyrodą. A jeśli jechać do Elli, to tylko pociągiem! Ten kto szukał atrakcji na wyspie, na pewno w pierwszej kolejności natknął się na zdjęcia charakterystycznego niebieskiego pociągu, sunącego wśród pól herbaty i lasów tropikalnych. Wsiądź w pociąg na trasie Kandy – Ella i przeżyj swoją lankijską przygodę!

Pociąg Kandy – Ella – o co ten szum?

Słynne połączenie kolejowe tak naprawdę zaczyna się w Colombo, a kończy w Badulli. Cała poróż trwa około 10 – 11 godzin. Większość osób jednak wsiada w Kandy, aby po 6 – 8 godzinach dotrzeć do Elli – obowiązkowego przystanku poczas zwiedzania Sri Lanki. Początkowo czas przejazdu może trochę zniechęcać, ale to nie jest tylko długa podróż z punktu A do punktu B. Przejazd charakterystycznym niebieskim pociągiem (a czasem kasztanowym, bądź niebiesko-czerwonym) jest atrakcją samą w sobie! Jedzie on wzdłuż górskiej trasy, opracowanej przez Brytyjczyków w XIX wieku i mija po drodze mosty, długie tunele, wysokie zbocza, lasy tropikalne i plantacje herbaty. Trasa Kandy – Ella uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie! Poniżej znajdziesz kilka informacji, które ułatwią Ci planowanie tej przygody.

Którą klasę wybrać?

W pociągu możemy wybrać jedną z 3 klas:

Pierwsza klasa: Niezaprzeczalnie najbardziej komfortowa z wielu powodów. Po pierwsze obowiązuje tu rezerwacja miejsc. Nie ma więc ryzyka, że będziecie stać całą drogę. Po drugie, wagony są klimatyzowane, co dla osób ciężko znoszących upały może być dość ważne. Jest jednak jedno ogromne ALE, które dla mnie dyskwalifikuje klasę pierwszą. Mianowicie nie można tam otworzyć okna! Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza jeśli marzy nam się podróż z rozwianymi włosami i roześmianą buzią w oknie pociągu. Jeśli jednak zależy Wam na komfortowych warunkach, a widoki oglądane przez szybę również Was usatysfakcjonują, pierwsza klasa jest dobrym pomysłem. W czerwcu 2023 roku, bilet kosztował 3000 rupii.

Druga klasa: Myślę, że najbardziej oblegana przez turystów. Spotkacie tutaj również wielu miejscowych. Nie obowiązuje tu rezerwacja miejsc, stąd wagony są bardzo zatłoczone i ciężko o miejsce siedzące, szczególnie na odcinku Kandy – Nuwara Elija. Później pociąg pustoszeje i spokojnie można usiąść. Istnieje jednak jeden wagon klasy drugiej, gdzie można zarezerwować miejsce. Takie bilety rozchodzą się bardzo szybko i trzeba je kupić z samego rana w dniu odjazdu. Kosztują dwa razy więcej niż standardowy bilet drugiej klasy. Wagon ten jest zamykany i nie ma opcji, aby przez niego przejść. Panowie sprzedający różne przegryzki posiadają klucz, którym za każdym razem otwierają i zamykają jego drzwi. Cena za bilet w drugiej klasie to 600 rupii, z rezerwacją miejsc 1200 rupii.

Trzecia klasa: najtańsza i najbardziej zatłoczona. Spotkacie tu lokalsów, nieraz z całym dobytkiem i zwierzętami. Na pewno ze swoim niepowtarzalnym klimatem. Cena z bilet w trzeciej klasie to 300 rupii.

Pociąg Kandy – Ella – rozkład jazdy oraz kupno biletów

W zasadzie nie ma możliwości kupienia biletów wcześniej. W internecie możecie znaleźć wiele agencji, które takie bilety sprzedają, ale dopłata jest tak duża, że naprawdę nie ma to sensu. Bilety możecie kupić na stacji kolejowej, bezpośrednio w okienku. Jeśli zależy Wam na rezerwacji miejsc, koniecznie wybierzcie się tam z samego rana. Jeśli planujecie kupić standardowy bilet, to wystarczy jak będziecie kilkanaście minut przed odjazdem. Nie ma takiej opcji, że już nie będzie biletów i dla Was zabraknie. Pan może Was uprzedzić w okienku, że jest bardzo dużo ludzi i jest ryzyko, że nie wsiądziecie, ale to od Was zależy czy chcecie spróbować czy nie. Bilet kupicie zawsze.

W czerwcu 2023 roku pociąg odjeżdżał z Kandy 4 razy w ciągu dnia: o 3:35, 8:25, 8:55 i 11:10. Na przestrzeni lat, te godziny nie zmieniają się znacznie. Jednak, zawsze możecie sprawdzić aktualny rozkład jazdy wraz z cenami biletów na oficjalniej stronie kolei lankijskich.

Gdzie usiąść, aby mieć najładniejsze widoki?

Kiedy piszę ten nagłówek, to trochę się uśmiecham, chociaż sama przed wyjazdem byłam tym zainteresowana i chciałam wiedzieć wszystko, aby jak najwięcej wyciągnąć z tej podróży. Jedni piszą, że po prawej, inni, że po lewej stronie. Część, że od Kandy do Nuwara Eliya koniecznie po prawej, a potem zmienić na lewą. Prawda jest taka, że trasa jest naprawdę piękna i gdzie nie usiądziecie, to prędzej czy później zobaczycie tyle piękna, że wystarczy, aby się nim nasycić. Nam trafiło się miejsce w drzwiach po lewej stronie i byliśmy zachwyceni! Nie widziałam prawej, ale sami oceńcie po zdjęciach czy warto się zastanawiać gdzie jest lepiej?

Pociąg Kandy – Ella – nasze doświadczenia

Początkowo, chcieliśmy wsiąść do pociągu po 8, lecz dzień wcześniej przyjechaliśmy do Kandy bardzo późno i postanowiliśmy poświęcić poranek na krótkie zwiedzanie. Ostatecznie wybraliśmy połączenie o 11:10 i prawie się na nie spóźniliśmy. Nasz kierowca tuk-tuka uspokoił nas jednak, że najprawdopodobniej pociąg będzie miał opóźnienie. I miał rację. Dotarliśmy na stację, kupiliśmy bilety w drugiej klasie (bez rezerwacji) i jeszcze musieliśmy czekać na pociąg. Jeśli ktoś kiedykolwiek jechał pociągiem do domu rodzinnego ze studenckiego miasta w piątek po południu, ten świetnie odnajdzie się w lankijskiej rzeczywistości. Ludzi jest dużo, ale wystarczy sprawnie wejść do pociągu i trzymać się zajętego miejsca.

My po wejściu po schodkach już widzieliśmy, że jest bardzo tłoczno. Małe dzieci spały na torbach postawionych w przejściu. Szybka decyzja i postanowiliśmy zostać w przejściu. Dzięki temu całą podróż spędziłam siedząc w otwartych drzwiach wagonu, dyndając nogami i ogladając wspaniałe widoki. Chociaż nie tak od razu odważyłam się tam usiąść. Co jakiś czas zmieniali się także ludzie wokół nas, dzięki czemu podróż była naprawdę ciekawa. Poznaliśmy zarówno innych podróżników, jak i niezwykle otwartych i życzliwych Lankijczyków. Nasz pociąg był oznaczony jako express i realnie dotarliśmy do Elli po 6 godzinach, łapiąc po drodze piękne światło zachodzącego słońca.

Jedzenie i picie na trasie

Mimo wszystko podróż jest długa, więc warto wziąć ze sobą prowiant i wodę. Jeśli jednak o tym zapomnicie, to na każdej stacji wsiadają mężczyźni sprzedający miejscowe przegryzki. Często też, przy dłuższych postojach, jest możliwość uzupełnienia wody z kraników ustawionych przy torach. Ludzie siedzący w wagonach masowo podają swoje butelki tym stojącym na zewnątrz z prośbą o ich napełnienie. Każdy sobie pomaga. Oczywiście, raczej nie polecam picia wody bezpośrednio z tych kranów. My posiadaliśmy butelki z filtrem biologicznym, więc czuliśmy się dość bezpiecznie, korzystając z tej wody.

Czy siedzenie w drzwiach pociągu jest bezpieczne?

Pamiętam, że widywałam zdjęcia z niebieskiego pociągu, nawet jak nie wiedziałam jeszcze, że to zdjęcia ze Sri Lanki. Zawsze dość sceptycznie podchodziłam do obrazów ludzi wychylających się z wagonu, czy siedzących w drzwiach. Myślałam: po co tak ryzykować dla fajnego zdjęcia? Jednak, ten pociąg jedzie naprawdę wolno, 30 -40 km/h. Nie czuć zawrotnego pędu powietrza, jak i gwałtownych jego ruchów. Podróż w drzwiach pociągu, czy z głową w oknie jes po prostu bardzo przyjemna. Oczywiście trzeba być bardzo ostrożnym – trzymać się mocno, zwracać uwagę na tunele, których jest bardzo dużo na trasie, a szczególnie na nogi w momencie gdy pociąg wjeżdża na stację. Nierzadko, murek przy peronie jest na tyle wysoki, że łatwo o niego zahaczyć.

Odkryj więcej!

Jeśli nasuwają się Wam jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach. Dodatkowo, zapraszam Was do polubienia i obserwowania mojej strony na FB oraz profilu na Instagramie wilkovepodroze, aby nie przegapić nowych wpisów i podróży. Zachęcam Was także do przeczytania pozostałych wpisów o Sri Lance. Każda nowa zainteresowana osoba przynosi autorowi wiele radości! 

Wspieraj!

Stworzenie każdego posta wymaga pracy, zaangażowania, dobrego research’u i czasu. Jeśli treści, które tu znajdujesz są dla Ciebie przydatne i chcesz wspierać proces tworzenia – Postaw mi kawę! 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

lub kup e-booka o organizacji trekkingu z namiotem na Maderze!

Madera, Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking z namiotem na Maderze.

E-book, z którym będziesz w stanie zaplanować swoją wyprawę od A do Z. Znajdziesz tu gotową trasę trekkingową, masę wskazówek podróżniczych i organizacyjnych, szczegółowe opisy campingów czy porady, między innymi jak zarezerwować legalnie miejsce campingowe czy gdzie spać pod Pico Ruivo, jeśli oficjalne 2 miejsca są już zajete?

Madera. Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking  namiotem na Maderze.
Oceń post!
Dzięki!