Saliny w Maras to nie tylko źródło soli, ale także miejsce o ogromnym znaczeniu kulturowym, historycznym i ekologicznym. Znajdują się one w regionie Cusco, około 40 kilometrów na północ od samego miasta Cusco. Te starożytne solniska, znane również jako “Salineras de Maras” są unikalnym przykładem tradycyjnej metody pozyskiwania soli, która była stosowana od czasów przedkolumbijskich. To również jedna z najbardziej popularnych atrakcji tego rejonu, więc w Cusco znajdziecie niezliczoną ilość zorganizowanych wycieczek. My jednak wybraliśmy się do Salineras de Maras bez agencji i polecamy to wszystkim!
Jak powstały Salineras de Maras w Peru?
Salineras de Maras to zespół ponad 3000 naturalnych basenów solnych położonych w pobliżu miasta Maras. Każdy z tych basenów zajmuje powierzchnię około 5 metrów kwadratowych i jest zasilany wodą z hipersalinowego źródła podziemnego, które powstało aż 110 milionów lat temu, podczas formowania się Andów.
Początki Salineras de Maras sięgają tysięcy lat wstecz. Ze szczytów góry Qaqawiñay wypływają słone wody, które pod wpływem intensywnego słońca odparowują, tworząc charakterystyczne dla Maras naturalne baseny solne.
Legenda związania z solniskami w Maras
Z istnieniem solnisk wiąże się także fascynująca legenda o braciach Ayar. Według opowieści, Ayar Cachi, jeden z czterech braci, którzy wyruszyli wraz z Manco Cápacem, by założyć Cusco, był najsilniejszym spośród nich. Potrafił z taką siłą rzucać kamienie, że formował głębokie wąwozy. Pozostali bracia, obawiając się jego niezwykłej mocy, podstępnie zamknęli go w jaskini, zamurowując wejście kamieniem. Mówi się, że łzy gniewu Ayara Cachi utworzyły liczne zbiorniki słonej wody, które z czasem stały się dzisiejszym Salineras de Maras.
Szacuje się, że pierwszą cywilizacją, która zorganizowała wydobycie soli w tym miejscu, była kultura Wari (VII-XIII w. n.e.), podczas swojej obecności w dolinie Cusco. Następnie Inkowie (XIII-XVI w. n.e.) rozwinęli produkcję i dystrybucję soli z Maras, używając jej nawet do rytualnych ceremonii, takich jak balsamowanie mumii.
Obecnie Salineras de Maras jest miejscem pracy dla mieszkańców Maras i okolicznych społeczności chłopskich. Każda rodzina zarządza wyznaczoną liczbą basenów, z których sól jest przetwarzana i dystrybuowana na rynkach Cusco. Prawo własności basenów jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, co pozwala kontynuować wielowiekową tradycję.
Jak dostać się do Salineras de Maras z Cusco?
Oczywiście Salinas de Maras do jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w rejonie Cusco. Nie będziecie mieć więc problemu ze znalezieniem zorganizowanej wycieczki – najczęściej połączonej z ruinami Moray, gdyż miejsca te leżą blisko siebie. Dotarcie tam na własną rękę nie jest jednak zbyt skomplikowane.
Aby dostać się do Salinas de Maras z Cusco należy znaleźć collectivo jadące w stronę miejscowości Urubamba. Odjeżdżają one z ulicy Pavitos. Z tego samego miejsca odjeżdżają busy do Ollantaytambo. W przypadku collectivo ciężko mówić o rozkładzie jazdy. Kursują one od świtu do około 18:30 i odjeżdżają w momencie, kiedy kierowca uzna, że posiada już wystarczająco pasażerów. Kto dojeżdżał busikiem na szlak w naszych polskich Tatrach, ten będzie wiedział o co chodzi. Działa to podobnie. Podobnie jest też z cenami. Bilet kupuje się u kierowcy i teoretycznie powinien on kosztować 7 soli. Praktycznie może się zdarzyć, że usłyszycie zawyżoną cenę. Nie jest to jednak regułą. My podczas naszej wyprawy trafiliśmy na różnych kierowców. Jednak w Peru zawsze warto się trochę potargować.
Obok ulicy Pavitos znajduje się Avenida Grau, z której co 15 minut odjeżdżają autobusy do Urubamby. Bilety są o połowę tańsze, ale czas przejazdu dwa razy dłuższy. Są to również bardzo stare autobusy, przy których collectivo wydaje się być bezpieczniejszą opcją.
Ale….my nie jedziemy do samego końca! Bo nie interesuje nas dzisiaj Urabamba, lecz Maras. Koniecznie dajcie znać kierowcy, że planujecie odwiedzić solniska. Wysadzi Was wtedy na skrzyżowaniu, przy drodze odbijającej na prawo w stronę miasteczka Maras. Dojazd tutaj znajmie Wam ok 45 minut. Na rozdrożu znajduje się przystanek autobusowy Ramal de Maras oraz budynek z informacją turystyczną. Czekają tam również taksówkarze, którzy z radością zaoferują Wam swoje usługi za wygórowaną cenę. Bowiem stąd do Salineras de Maras jest jeszcze 8 km oficjalną drogą lub 5 km drogą polną.
Droga do solnisk – odcinek pieszy
My oczywiście nie decydujemy się na taksówkę. Od początku wiedzieliśmy, że chcemy przejść ostatni odcinek. Kilkaset metrów idziemy asfaltem, a potem odbijamy na prawo w polną drogę. Odbicie jest bardzo dobrze widocznie, droga jest szeroka i ubita. Po drodze można tutaj spotkać stada pasących się owiec i pojedyńcze alpaki. Cały czas towarzyszą nam również piękne widoki. Bardzo przydatna okazała się tutaj aplikacja maps.me, która wytyczała nam drogę.
Nie zawsze była bardzo dokładna, ale spokojnie można odnaleźć ścieżkę i nawet z pewnymi modyfikacjami dojść do celu. Nas najbardziej zaskoczył ostatni odcinek, gdzie ścieżka prowadzi w dół zbocza, a następnie w dół małego kanionu, aby ostatecznie połączyć się z oficjalnym parkingiem przy tarasach solnych.
Salineras de Maras – zwiedzanie
Po przejściu przez bramę z wielkim napisem “Salineras de Maras” spotkacie pracownika solniska, od którego musicie kupić bilet wstępu. W 2024 kosztował on 10 soli. Następnie możecie spacerować wyznaczonymi ścieżkami oglądając solniska z góry i podchodząc nad samą krawędź. W przeszłości można było spacerować wśród basenów z solą. W 2019 roku w odpowiedzi na rosnące zagrożenia dla środowiska i jakości soli wynikające z intensywnego ruchu turystycznego, wprowadzono zakaz chodzenia po solniskach.
Na miejscu można kupić oryginalną różową peruwiańską sól, a także rózne jej wariacje – na przykład sól wedzoną. Znajdziecie także pamiątkowe czekolady z solą czy inne pamiątki sprzedawane na straganach.
Jak dostać się z Salineras de Maras bez agencji do Cusco?
Po godzinnym spacerze do solnisk i zwiedzaniu nie mieliśmy już ochoty iść pieszo w drugą stronę. Nie było w pobliżu żadnych taksówek, ale jedna Peruwianka pracująca na miejscu pokazała nam collectivo, które czekało na powrót grupy turystów. Naszym podstawowym hiszpańskim dogadaliśmy się z panem, że za 10 soli (za naszą dwójkę) zabierze nas do skrzyżowania, z którego planowaliśmy złapać kolejne collectivo jadące do Cusco. Jednak w momencie kiedy wysiedliśmy z busika, podjechał akurat stary, rozklekotany autobus, którym za 3 sole od osoby dotarliśmy do Cusco.
Co ciekawego w pobliżu Salineras de Maras?
My naszą podróż zaczęliśmy około południa, więc nie mieliśmy dużo czasu na dodatkowe zwiedzanie. Jeśli jednak wyruszycie wcześniej, to w drodze powrotnej autobus zatrzmuje się w Chinchero, gdzie znajdują się popularne ruiny inkaskie.
Z Maras można także dostać się do Moray – kolejnego popularnego miejsca w Sacred Valley. Nasz początkowy plan zakładał trekking z solnisk do ruin w Moray, gdyż pomiędzy tymi dwoma miejscami prowadzi szlak, który łatwo można znaleźć na mapach maps.me. Przytłoczyła nas jednak intensywność zwiedzania i pogoda nie była wcale najlepsza, więc postanowiliśmy odpuścić ruiny Inków i spędzić tez dzień bardziej spokojnie. Zwłaszcza, że kolejnego dnia wyruszaliśmy na trekking Salkantay pod Machu Picchu!
Odkryj więcej!
Jeśli nasuwają się Wam jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach. Dodatkowo, zapraszam Was do polubienia i obserwowania mojej strony na FB oraz profilu na Instagramie wilkovepodroze, aby nie przegapić nowych wpisów i podróży. Zachęcam Was także do przeczytania pozostałych wspisów o Peru. Każda nowa zainteresowana osoba przynosi autorowi wiele radości!
Wspieraj!
Stworzenie każdego posta wymaga pracy, zaangażowania, dobrego research’u i czasu. Jeśli treści, które tu znajdujesz są dla Ciebie przydatne i chcesz wspierać proces tworzenia – Postaw mi kawę!
lub kup e-booka o organizacji trekkingu z namiotem na Maderze!
Madera, Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking z namiotem na Maderze.
E-book, z którym będziesz w stanie zaplanować swoją wyprawę od A do Z. Znajdziesz tu gotową trasę trekkingową, masę wskazówek podróżniczych i organizacyjnych, szczegółowe opisy campingów czy porady, między innymi jak zarezerwować legalnie miejsce campingowe czy gdzie spać pod Pico Ruivo, jeśli oficjalne 2 miejsca są już zajete?
Leave a Reply