[EDIT 2024]

Madera to mały raj dla kochających przyrodę i wędrówkę po górskich szlakach. Dodatkowo, jeśli spanie pod namiotem Wam nie straszne, możecie przeżyć tutaj niesamowitą przygodą, budząc się codziennie w kolejnym pięknym miejscu. Bogactwo tras oraz dostępność darmowych campingów sprawia, że trekking z namiotem na Maderze bardzo łatwo zorganizować. W tym wpisie znajdziecie kilka praktycznych informacji przydatnych przy planowaniu takiej wyprawy.

UWAGA: Od 28 padziernika 2024 władze Madery ogłosiły wprowadzenie opłat za wstęp na wybrane szlaki turystyczne na wyspie. Decyzja ma na celu ochronę naturalnego środowiska, poprawę infrastruktury oraz zapewnienie bezpieczeństwa turystom i mieszkańcom. Od teraz, aby wejść na popularne trasy piesze, turyści będą zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości 3 euro. Dzieci poniżej 12 roku życia nie płacą. Środki zebrane w ten sposób zostaną przeznaczone na utrzymanie i konserwację szlaków oraz na działania związane z ochroną przyrody.

Obecnie lista płatnych szlaków obejmuje 7 pozycji:

PR1 Vereda do Areeiro
PR1.2 Vereda do Pico Ruivo
PR6.1 Levada do Risco
PR8 Vereda da Ponta de São Lourenço
PR9 Vereda do Caldeirão Verde
PR11 Vereda dos Balcões
PR18 Levada do Rei

Od nowego roku na listę trafi 30 głównych szlaków PR. Bilety można nabyć online przez portal Simplifica.

Spanie pod namiotem na Maderze

Zacznę od najważniejszego pytania czyli: czy można legalnie spać pod namiotem na Maderze? Oficjalnie spanie na dziko na Maderze jest zabronione, gdyż większość terenu, która Was będzie interesowała należy do parku narodowego Madeira Natural Park. Jednak są pewne miejsca, oficjalnie wyznaczone, gdzie można się rozbić. Taki nocleg należy wtedy zabookować na specjalnej stronie parku, aby zdobyć tzw. ‚credencial’ przyznany na konkretną datę oraz określoną ilość namiotów. Zarezerwowanie takiego campingu nic Was nie kosztuje (są darmowe), a daje poczucie bezpeczeństwa i pewność, że znajdzie się dla Was wystarczająco miejsca, aby rozbić namiot.

Trzeba mieć jednak świadomość, że są to dzikie campingi. Nie posiadają rozbudowanej infrastruktury, praktycznie nigdzie nie uświadczysz prysznica. Najczęściej są to po prostu przygotowane na płaskim terenie miejsca na rozbicie namiotu, a w pobliżu znajduje się toaleta oraz dostęp do wody pitnej (kranik). Czasem zdarza się, że nie ma nawet i tego. Dlatego tak ważny jest wcześniejszy research i odpowiednie zaplanowanie trasy i uzupełnienie zapasów.

Planowanie trasy

Mapa z miejscami campingowymi bardzo ułatwia planowanie trasy. Dodatkowo, miejsca te są tak rozłożone, że można przejść wyspę ze wschodu na zachód (lub w drugą stronę), korzystając ze wszystkich interesujących szlaków i odwiedzając niesamowite miejsca na Maderze – te bardziej i mnie znane. Trekking z namiotem na Maderze to ogromna oszczędność czasu, zwłaszcza jeśli celujemy w Centralny Masyw Górski w samym sercu wyspy. Po dostaniu się do tej najdzikszej części Madery, możemy iść już tylko przed siebie, nie martwiąc się dojazdami z miejsca noclegowego czy parkingami. Dostępne są dla nas szlaki, które czasowo byłyby niemożliwe bez noclegu w górach.

Kilka lat przed tą wyprawą trekkingową, miałam szczęście mieszkać na Maderze kilka miesięcy, więc wiedzałam, które miejsca chce odwiedzić i w której części wyspy się one znajdują. Wraz z wiedzą, gdzie położone są campingi, zaplanowanie trasy poszło mi bardzo sprawnie. Oczywiście, po konsultacjach z resztą grupy, ewoluowała ona od pierwszego szkicu do wspaniałego planu, z którego każdy mógł być zadowolony.

Jeśli jednak jesteście na początku planowania swojej trasy i jeszcze nie wiecie gdzie, co i jak, polecam najpierw zaznaczyć sobie na mapie miejsca, które chcecie zobaczyć, szlaki, które chcecie przejść, a następnie skonfrontować to z możliwościami noclegów i transportu.

————————————————————————————————————————

Trekking z namiotem na Maderze – e-book

Jeśli chcesz skorzystać z gotowej, sprawdzonej trasy trekkignowej, zachęcam do zakupu mojego e-booka: Madera. Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking z namiotem na Maderze.

Znajdziesz tam informacje na temat organizacji wyjazdu i trekkingu, spania pod namiotem, mapę z campingami oraz wiele innych wartościowych wskazówek podróżniczych!

Madera. Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking  namiotem na Maderze.

————————————————————————————————————————

Aplikacje do planowania trasy

Istnieje kilka aplikacji z dobrymi mapami. O ile na wyjazdach bardzo często korzystam z maps.me, o tyle do planowania i wyznaczania trasy nie jest zbyt przyjazna. Trudno ją zmusić, aby wyznaczyła dokładnie taką drogę jaką chcę. Za to AllTrails oraz Komoot sprawdzają się doskonale. Mi do gustu szczególnie przypadł Komoot, a więc całą trasę wyznaczyłam własnie tam. Po wyprawie mogę stwierdzić, że bardzo realnie wyznacza czasy przejść. Oprócz tego, dostarcza wielu cennych informacji takich jak profil wysokościowy trasy, pogodę na danym szlaku, szacuje poziom trudności i ma zaznaczone wszystkie campingi, które Was interesują w trakcie trekkingu z namiotem. Oprócz tego, ma bardzo ładną grafikę. Jedynym minusem jest to, że w darmowej wersji musicie mieć dostęp do internetu, aby zaglądnąć w zapisane trasy. Na szczęście Madera to Unia Europejska. Dostęp do sieci nie stanowi więc w dzisiejszych czasach dużego problemu, a na wyspie sygnał był słaby jedynie na Bica da Cana.

Zdjęcie zrobione przed schroniskiem pod Pico Ruivo. Trekking z namiotem na Maderze to wspaniała opcja, aby zobaczyć wschód słońca na tym szczycie.

Co warto zabrać na trekking z namiotem na Maderze?

Dobrze spakowany plecak to podstawa. Wiadomo, każdy potrzebuje utrzymać własne granice komfortu, więc w zależności od tego zabierze mniej lub więcej rzeczy. W trasie jednak każdy gram ma znaczenie.

Ubranie

Absolutnie podstawową rzeczą są sprawdzone, wygodne buty trekkingowe. Będziecie mieli styczność z róznym podłożem – skałą, błotem, leśną ścieżką, polną drogą, kamienistym szlakiem. Ososbiście zabrałam tylko jedne buty na zmianę – japonki, aby stopa miała jak odpocząć po całym dniu i abym miała w czym iść na plażę.

Druga sprawa to kurtka przeciwdeszczowa. Niezależnie od tego w jakim okresie jedziesz, kurtki użyjesz zawsze. Wysoko w górach, nawet latem temperatura spada do 10°C. Jeśli odwiedzisz las mglisty Fanal, będziesz spacerować w chmurach. Jeśli pójdziesz na lewadę, zmoczy Cię spadający na szlak wodospad…lub po prostu będzie padał deszcz. W moim plecaku znalazły się nawet cienkie rękawiczki.

Oprócz tego na cały pobyt posiadałam: 3 koszulki z krótkim rękawkiem, polar, 2 pary krótkich spodenek, koszulkę termoaktywną z długim rękawem, 2 pary długich legginsów, 3 sukienki, strój kąpielowy, bieliznę.

Sprzęt

Jeśli planujesz spać w górach, koniecznie zainwestuj w dobry śpiwór – najlepiej puchowy, który będzie i lekki i ciepły. Temperatura w nocy pod Pico Ruivo wynosiła 8°C. Na innych campingach nie było znacząco cieplej. To jak śpisz, będzie determinowało całą wyprawę. Jeśli wiesz, że chodząc po górach przy zejściach bolą Cię kolana – zabierz ze sobą kijki trekkingowe (lub dokup na miejscu w Decathlonie).

Kijki trekkingowe w bagażu podręcznym budzą wątpliwości – spotkałam się z tym, że zostały kiedyś zabrane moim znajomym przy kontroli celnej. Najlepiej więc wyposażyć się w takie składane, teleskopowe i wsadzić je między rurki od namiotu. U nas to się sprawdziło. Druga kwestia budząca wątpliwości – aluminiowe śledzie do namiotu. Dla bezpieczeństwa zabierzcie ze sobą plastikowe. Również przeszły bez problemu.

Dobra izolacja od podłoża to także podstawa. Może to przez to, że już jestem po 30, a może zrobiłam się po prostu bardziej wygodna, ale spanie na njtańszej karimacie nie wchodzi już dla mnie w grę. Jadąc na Maderę, zaopatrzyliśmy się w szybko pompujące się materace trekkingowe, które po złożeniu zajmują tyle miejsca, co zwinięta koszulka, a ważą niewiele więcej niż piankowa karimata. Polecam firmę Spokey, która w bardzo przystępnych cenach oferuje jedne z najlżejszych materacy na rynku (to nie jest reklama).

Inną małą, a potrzebną rzeczą jest czołówka, bądź mała latarka. Z oczywistych względów, wieczorem do rozbicia namiotu czy przygotowania jedzenia. W dzień natomiast, przyda się na trasach, które prowadzą przez skalne tunele. A spotkacie takich niemało.

Trekking z namiotem na Maderze daje możliwość nocowania na przylądku Ponta de Sao Lourenco.
Vereda do Larano

Dostęp do wody w czasie trekkingu

Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą butelki z porządnym filtrem. I nie mam nam na myśli tutaj butelek Dafi czy Britta. Filtry tam zamontowane nadają się do wody z kranu. My osobiście używamy butelek z Water-to-Go (to nie jes reklama), z filtrami, które według producenta “usuwają ponad 99,9% bakterii, wirusów i innego typu zanieczyszczeń, takich jak chlor, fluor i metale ciężkie.” Dzięki temu, bez wątpliwości można czerpać wodę z napotkanych po drodze źródełek. Sprawdziliśmy już je w Kostaryce i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni.

Jedzenie w czasie trekkingu

Zawsze marzył mi się trekking, podczas którego mogę napić się rano kawy z kawiarki postawionej na palniku. Zabraliśmy więc i kawiarkę i palnik turystyczny, który bez problemu możecie przewieźć w bagażu podręcznym. Gorzej jest z kartuszem gazu, którego absolutnie już do samolotu zabrać nie możecie. Tego, gdzie kupić kartusz z gazem turystycznym na wyspie, dowiecie się z mojego e-booka: Madera. Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking z namiotem na Maderze.

W każdym razie palnik ułatwia wiele spraw. Zawsze gwarantuje dostęp do ciepłego napoju (w zimne nocy było to zbawienie!). Oprócz tego, zabraliśmy ze sobą kilka paczek jedzenia liofilizowanego na czarną godzinę i płatki owsiane, z których łatwo zrobić już jakiś posiłek.

Podczas trekkingu, staraliśmy się jednak korzystać z miejsc, które mijaliśmy po drodze. Pomijając dni, kiedy jest się w samym sercu wyspy bez żadnej cywilizacji. W pozostałe można zapewnić sobie ciepły posiłek każdego dnia. O dostępnych opcjach obiadowych również przeczytacie w e-booku!

Warunki pogodowe i przekrój temperatur

Ten kto był na Maderze choć raz wie, że nie warto przejmować się prognozami pogody. Zapowiadają deszcz dokładnie w czasie, kiedy planujesz jechać? Tak…nam też zapowiadali. A skończyliśmi ze świetnymi warunkami na trekking. Oczywiście, kilka kropli deszczu też na nas spadło. Trzeba jechać i mieć nadzieję, że wszystko będzie w porządku. Na nizinach przy oceanie spodziewajcie się wyższych temperatur. Jeśli jednak wybieracie się na płaskowyż Paul da Serra, Bica da Cana czy do lasu Fanal – przygotujcie się na kilkanaście stopni, nawet w lecie.

Transport na wyspie

Każda część wyspy jest w lepszy bądź gorszy sposób skomunikowana z Funchal. Każda część wyspy jest także obsługiwana przez innego przewoźnika. O transporcie publicznym bardziej szczegółowo pisałam przy okazji posta Madera na własną rękę czyli jak samodzielnie zaplanować wyjazd.

Tam, gdzie mogliśmy, korzystaliśmy z autobusów. Jednak z racji, że byliśmy raz 4- a raz 5 – osobową grupą, wielokrotnie bardziej opłacało nam się zamówić taksówkę (na wyspie działa Bolt). Natomiast, w środku wyspy korzystaliśmy po prostu ze stopa, który ma się świetnie na Maderze.

————————————————————————————————————————

Madera, Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking z namiotem na Maderze.

E-book, z którym będziesz w stanie zaplanować swoją wyprawę od A do Z. Znajdziesz tu gotową trasę trekkingową, masę wskazówek podróżniczych i organizacyjnych, szczegółowe opisy campingów czy porady, między innymi jak zarezerwować legalnie miejsce campingowe czy gdzie spać pod Pico Ruivo, jeśli oficjalne 2 miejsca są już zajete?

Madera. Praktyczny przewodnik. Jak zorganizować trekking  namiotem na Maderze.

————————————————————————————————————————

Odkryj więcej!

Jeśli nasuwają się Wam jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach. Dodatkowo, zapraszam Was do polubienia i obserwowania mojej strony na FB oraz profilu na Instagramie wilkovepodroze, aby nie przegapić nowych wpisów i podróży. Każda nowa zainteresowana osoba przynosi autorowi wiele radości!  Na Instagramie znajdziecie także zapisaną relację z wyprawy na Maderę.

Zobacz także inne wpisy z wyprawy na Maderę tutaj.

Wspieraj!

Stworzenie każdego posta wymaga pracy, zaangażowania, dobrego research’u i czasu. Jeśli treści, które tu znajdujesz są dla Ciebie przydatne i chcesz wspierać proces tworzenia – Postaw mi kawę! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Oceń post!
Dzięki!